10 fontos dolog egy hátizsákban
Mi kell a bushcrafthoz? Nos első körben kalandvágy és elhatározás. A felszerelési tárgyak közül viszont sokan leragadnak a mindenki által szajkózott daraboknál: Legyen nálad kés, balta, fűrész, még egy kés meg három bicska. Ja, kellhet még hátizsák, hálózsák, derékalj, paracord és ponyva is! Ha ez megvan, tegyél el még két kést… Biztos, ami biztos! - Másról ritkán esik szó, pedig kellene...
Rengeteg találkozón és közösségi bushcrafton vettem már részt, ahol volt alkalmam megfigyelni a résztvevőket. Egy dolog közös a nagy többségnél. Hatalmas hátizsákkal és rengeteg cuccal érkeznek. A sok felszerelés között viszont sokszor elvész a lényeg, könnyen előfordulhat, hogy valóban fontos dolgok kimaradnak, mert nem "igazi" bushcraft cuccok. Egy idő után eltűnik a felesleg, de addig bizony cipelni kell. Viszont egy 80 literes hátizsák megtömve, bizony gyakran 20-30 kg súlyú. Ez nem könnyű, főleg, ha hosszabb távon kell cipelni. De nem a súly a legfontosabb tényező, ami miatt célszerű a felszerelésünk mihamarabbi racionalizálása. Különböző fórumokon rengeteg tanácsot kapunk a szükséges dolgokról, azonban vegyük figyelembe, hogy mindenki a saját igényeinek megfelelő cuccokat javasolja. Ha ezekre hallgatva vásárolunk, könnyen elkölthetjük egy kisebb család éves bevételét is. Erre viszont semmi szükség nincs. Döntsük el, hogy mit szeretnénk kint csinálni és annak megfelelően pakoljunk. Vannak olyan eszközök, amiket mindenképpen célszerű már az elején beszerezni, ha bushcrafttal kezdünk foglalkozni. Most nem térek ki a mobiltelefon, powerbank és töltőkábel trióra, hiszen ezek nélkül már boltba sem megy az ember.

EÜ csomag: Az egyik legfontosabb a személyre szabott egészségügyi csomag. Miért kell, hogy személyre szabott legyen? Egyszerű a válasz. A készen kapható csomagok csak általános összeállításúak, vagyis a saját igényeidet nem fogják kielégíteni. Itt nem kell különösebben túlgondolni és troniquet-től kezdve a katonai vérzéscsillapító pelletekig mindent bele zsúfolni, hiszen valószínűleg nincs meg a megfelelő tudásod ezek alkalmazásához. Egyszerűen csak a te gyógyszereid kell hozzá pakolni, mint pl az allergia gyógyszer, antihisztamin, fájdalomcsillapító, vérnyomáscsökkentő stb. Az én csomagomban helyet kapott egy kullancs kiszedő, tű, cérna, csipesz, higikendő (WC papír helyett is használható) és kézfertőtlenítő is.

Vízszűrő és víztisztító tabletta: A felszerelés legnehezebb része a több napra elegendő ivóvíz. De ezt nem csak ivásra, hanem főzésre és mosakodásra is használjuk. Könnyen kiszámolható, hogy átlagos vízfogyasztás mellett is, 2 napra akár 6-8 kg súlyt jelent. Ezért tanácsos ismerni a vízlelő helyeket és megfelelő eszközökkel rendelkezni a víz tisztításához. Ezzel rengeteg plusz súlyt megspórolhatunk. Én személy szerint egy Sawyer Mini szűrőt és egy diy aktívszenes előszűrést használok régóta.

Tűzgyújtó készlet: A Facebook csoportokban rengeteg a profi, aki két fa összedörzsölésével gyújt tüzet, mert látta a YouTube-on. Csakhogy ehhez rengeteg gyakorlás szükséges. Kezdőknek azt tanácsolom, hogy állítsanak össze egy univerzális készletet, amivel szükség esetén bármikor képesek lesznek a tűzgyújtásra. Ajánlott a szikravető, biztonsági gyufa, öngyújtó. Élesztéknek pakoljunk el nyírfakéreg és fatwood darabokat, valamint olvadt gyertya viaszba áztatott tampont. Ezekkel bármilyen körülmények között lehetséges a sikeres tűzgyújtás. Ne felejtsük el a vízhatlan tárolást sem.

Poncsó: Az esővédelem fontos. A poncsó alatt pedig a hátizsák is elfér. Használhatjuk még ponyva helyett menedék építésnél, vagy egy tiszta és vízzáró rétegként a hálózsák alá terítve.
Kesztyű: Hasznos része a felszerelésnek, hiszen nem csak kezeink mechanikai védelmét látja el, de szükség esetén egy rönkre dobva rá is ülhetünk. A forró edényeknél is jól jön. Sokan mondják erre, hogy az én kezem nem kényes, minek kellene a kesztyű? Erre a válasz igen egyszerű. Nem mindegy, hogy a kezünk koszolódik vagy nem. A felszerelés legnehezebb része a víz. Miért kellene kézmosásra pazarolni, ha nem feltétlenül szükséges?
Kulacs és csajka: Egy igazi túlélő kombináció. Rengeteg félét kapni különböző anyagokból, de én a rozsdamentes acélból készülteket preferálom. Miért? Mert a műanyag kulacsot nem állítod parázsba, hogy vizet forralj benne. A kulacs elsődleges funkciója a víz tárolása, míg a csajkából ehetsz, ihatsz. A fém kulacs alkalmas még hálózsák fűtésre is. A benne lévő forró víz sokáig kellemes meleget biztosít a hálózsákban, csak ne felejtsd el visszatenni a tokjába mert megégeted magad.

Tartalék alsóruházat: Legyen mindig egy tartalék póló, alsógatya és zokni a pakkban. Sokat dob az ember komfortján, ha nem egy szál bojtorjánlevélben ücsörög a tűz mellett, amíg a ruháit szárítja egy hirtelen felhőszakadás után.
Evőeszköz: Gondolom ezt nem kell agyon magyarázni. Hidd el, feltűnik, ha nincs, bár nem nagy ördöngösség egy kanalat vagy villát készíteni.
Többfunkciós zsebkés: Praktikus olyan modellt választani, amiben olló és fűrész is van. Egy beszakadt köröm könnyen tönkre teheti a kint lét örömét. A fűrész foka pedig kiválóan indítja a szikravetőt, de méretéhez képest fűrésznek sem rossz. Az árral fúrhatunk, a fogpiszkáló és a csipesz funkciójára nem térek ki külön.

Zseb- vagy fejlámpa: Ne felejtsük el, hogy a fák alatt hamar sötétedik és a sötét ott tényleg sötét. Táborozáskor ezekre viszonylag hamar és sokszor szükségünk lesz. Gondoskodjunk tartalék energiaforrásról is. Érdemes olyat beszerezni, amin piros fény is van, hiszen ezzel egy esti beszélgetés során, nem sütjük ki társaink szemét.
A felsorolt tárgyak olyanok, amik nem tartoznak az alap felszereléshez, ebből kifolyólag ezekre sokan nem gondolnak, de praktikusak és szerintem elengedhetetlenek egy több napos táborozás során. Ez a lista saját tapasztalatokon alapuló, szubjektív véleményem tükrözi.
Woodsman Hungary